Připomínáme si důležitá výročí – 1. část

15. březen 1939 – začátek okupace

Zbyšek Pernica (2. B)

Dnes si připomínáme 86 let od jednoho z největších ponížení naší země. V tento den jsme přestali existovat jako samostatný a suverénní stát, začala totiž okupace naší země.

A jak to vlastně celé začalo? Mnichovskou dohodou v září 1938, kdy chtěl Hitler naše pohraničí. Tento požadavek navrhl našim spojencům a ti s ním souhlasili. Do pár dnů jsme museli opustit naše pohraničí, tzv. Sudety, a vše tam nechat. Tak vnikla 2. československá republika, sice malá, opuštěná, zrazená, ale pořád ještě naše.

Půl roku jsme takhle žili, ale na začátku března 1939 začaly na Slovensku v čele s Josefem Tisem sílit myšlenky na samostatnost a tedy na zánik Československa. Pro nás jsou ale důležité tři dny a to 14., 15. a 16. březen 1939. Začneme 14. březnem. V tento den nás Slováci opustili a vyhlásili samostatnost (Slováci ještě před tím něž vyhlásili samostatnost, jednali s Hitlerem a ten jim sdělil dvě možnosti jejich budoucnosti. Buď vyhlásí samostatnost a budou aktivně spolupracovat s nacistickým Německem, nebo na jejich území vpadne maďarská armáda).

Pro nás je ale důležitější 15. březen – den, kdy jsme zanikli. A co se ten den tedy stalo?

Ještě 14. března ve večerních hodinách nasedá do vlaku směr Berlín tehdejší prezident samostatného Československa Emil Hácha (odkazy na videa o jeho životě jsou pod článkem) spolu s malou skupinkou svých spolupracovníků. Když přijíždí do Berlína do budovy německého kancléřství, Hitler nechá nemocného prezidenta Háchu několik hodin čekat, než ho přijme. Po úvodních zdvořilostních frázích oznamuje Adolf Hitler Háchovi, že chce obsadit naši zemi a chce po něm, aby zajistil souhlas vlády a kapitulaci naší armády. Hácha po telefonické dohodě s premiérem Rudolfem Beranem souhlasí, a tak mu Hitler dává k podpisu memorandum o tom, že vtrhnutí armády na naše území není agresí. Dále se v něm píše: „V zájmu uklidnění vkládá s plnou důvěrou osudy českého národa a české země do rukou vůdce německé říše“. Hácha nejprve odmítá, ale poté co dostane infarkt a po jeho následném oživení osobním lékařem Adolfa Hitlera (protože Němci věděli, že případná smrt Emila Háchy by jim zkomplikovala situaci) ještě chvíli, ale vzdoruje. Nakonec k němu přistupuje Hermann Göring, který mu s úsměvem sdělí, že by mu bylo líto nechat vybombardovat Prahu a jakýkoliv odpor by krutě potlačil. Hácha pod tímto brutálním nátlakem dokument podepisuje.

A tak oficiálně 16. března 1939 začíná existovat Protektorát Čechy a Morava na dlouhých 2245 dní, což je doba, za kterou by želva při průměrné rychlosti 0.3 km/h obešla zeměkouli.